Staff List

 

DIRECTOR
 Dr Abdulghani  Alharbi Director General
 Mark  Dunning Director of Education
 Magda  Mostafa PA to the Director General
 Dena  Abdel Malek PA to the Director of Education
ADMINISTRATION & SUPPORT
 Salah  Elsokari Head of Accounts
 Mohammed  Abdullah Business Manager
 Nikki  Jhaj Accounts Book keeper
 Mohamed  Nazar Examinations Officer / Data Manager / ICT Teacher
 Philip  Garrard HR Advisor
 Yusuf  Johnson IT Services & Support / Team Leader
 Shajan  Ahmed IT Services & Support
 Abdelkader  Akdim IT Services & Support
 Tibyan  Abdelrhman Admissions Officer
 Luma  Al-Khafaji Translation Services
 Randhir  Sahota Head of Security
 Hoda  Saleh Reprographics Room Attendant
 Hamed  Khalifa Religious Advisor
 Abdullatif  Halgane Driver
 June  Baldeo Cleaner
 Carol  Calliste Cleaner
 Zaynab  Kourouma Cleaner
 Ramil  Guevarra Maintenance Operative
 Jafar  Khader Maintenance Operative
 Mohamed  Khader Maintenance Operative
 Mario  Neri Maintenance Operative
NURSE
 Dr Samia  Morsy School Health Coordinator / Girls School Nurse
 Aziza  Mirza School Nurse
 Sada Mohammed Primary Section Counsellor
SEN 
 Dr Nada  Alrumeeh SEN Coordinator
 Sarah  Alzaid SENCO Deputy
 Jannatul  Firdaus SEN Teaching Assistant
 Naima  Inabi SEN Teaching Assistant
 Asma Ahmed SEN Teaching Assistant
 Hannah  Taher SEN Teaching Assistant
PRIMARY SCHOOL – Administration
 Dr Tahani  Aljafari Head Teacher – Primary School
 Julie  Benafif Primary Pastoral Deputy/Leader of Pupil Well-being Team/Designated Safeguard Leader
 Hania  Farwati PYP Coordinator/EYFS Coordinator
 Burcu Koc Primary Senior Team Assistant
 Laila Mohammad Primary Section Secretary
 Nadia Radhi Librarian – Primary
 Aisha Hajjaj Learning & Behaviour Assistant – Primary
PRIMARY SCHOOL – Teachers & Assistants
 Abeer  Bin Ali Arabic and Islamic Studies Coordinator / KG1 Teacher
 Reem  Shaheed ICT Coordinator / Teacher
 Nihal  Kulahlilar Maths Coordinator / Teacher
 Sumayyah Sreti Subject Coordinators’ cover Teacher
 Sumaya  Ali Class Teacher
 Nathalee  Campbell Class Teacher
 Maureen  Connors Class Teacher
 Sohaib  El Nahla Cover Teacher/Reading Intervention Teacher
 Cherine  Hamid Class Teacher
 Amina Ali Class Teacher
 Zaynab  Idrissi Class Teacher
 Ann  Mehar Class Teacher
 Barbara Annells Class Teacher
 Suzan  Najjar Class Teacher
 Sadia Aziz Class Teacher
 Karima  Ramsay Class Teacher
 Shaok  Tahir Class Teacher
 Haneen  Al Jaaf Class Teacher
 Jessimee  Wootten PRE-KG Teacher (EYFS)
 Sudad Khleif PRE-KG Teacher (EYFS)
 Nouf  Al Dousari Arabic/Islamic Teacher
 Moudhi  Algazlan Arabic/Islamic Teacher
 Basema  Alsaeed Arabic/Islamic Teacher
 Iman  Alshawaf Arabic/Islamic Teacher
 Muna  Daghlas Arabic/Islamic Teacher
 Hala  Dandachi AAL Teacher
 Majada  Hussain Arabic Intervention Teacher
 Safaa  Kusseibati AAL Teacher
 Halema  Najjar Arabic/Islamic Teacher
 Dania  Soudan Arabic/Islamic Teacher
 Rania El Agami Art Teacher
 Ola  Hussein English as an Additional Language Teacher
 Sophie  Tolba English as an Additional Language Teacher
 Shnah Fatah English as an Additional Language Teacher
 Fatin  Guennouni English as an Additional Language Teacher
 Kieran Morgan Physical Education Teacher
 Ibtisam Dirizani Teaching Assistant
 Fatiha Abroudjameur Teaching Assistant
 Nourhan  Almekari Teaching Assistant
 Dahook  Alssaka Teaching Assistant
 Souzane  El Dabl Teaching Assistant
 Huda  Kanj Teaching Assistant
 Sarah  Kassim Teaching Assistant
 Sandra  Salmi Teaching Assistant
 Zainab Mostafa Teaching Assistant
 Parsa  Razi Teaching Assistant
 Samia Alamin Teaching Assistant
 Badr Akeel Teaching Assistant
 Nusaiyba El-Guerbouzi Teaching Assistant
 Azhar Al-Akhlas Teaching Assistant
UPPER SCHOOL – Administration
 Bayan  Mahmood Head Teacher – Upper School
 Stuart McWilliams Academic Deputy Head
 Clara  Haji Deputy Head Teacher – Girls Upper
 Walid  Zaky Deputy Head Teacher  Pastoral – Boys Upper
 Mohammed  Baba DP Coordinator
 James Nevin MYP Coordinator
 Sulafa  Yassin Student Counsellor – Upper School
 Reem  Bin Sabban Learning & Behaviour Assistant – Boys Upper
 Lamia  Abbas Learning & Behaviour Assistant – Girls Upper
 Nadera  Latif-Shaikh Librarian – Upper School
 Fiona  Seba Librarian – Upper School
 Nariman  Altahan Secretary – Girls Upper
 Chinaz  Sultan Secretary – Boys Upper
UPPER SCHOOL – Arabic Department
 Abdelgayed  Behairy Teacher / Team Leader – Arabic
 Hossam  Abdelaal Teacher – Arabic
 Mohamed  Dabsha Teacher – Arabic
 Sayed  Fadel Teacher – Arabic
 Sahar  Hussein Teacher – Arabic
 AbdelRahman  Yassin Teacher – Arabic
UPPER SCHOOL – Art & Drama Department
 Linett Kamala Head of Art / Art Teacher
 Hanan  Tawfiq Teacher – Art, C&S, CAS
 Tarek  Tuma Teacher – Art
 Belinda  Earle Teacher – Drama
 Christopher Carignano Teacher – Drama
 Mohammed Chahi Teacher – Design Technology
 Adam Joueid Teacher – Design Technology
 Mohammad Dahlan DT Technician
 Danny  Garrison Art Teaching Assistant
UPPER SCHOOL – Humanities Department
 Safaruk  Chowdhury Teacher / Team Leader – Humanities
 Veronica  Gracias Teacher – Business Studies
 Ben  Larby Teacher – Geography
 Dr Mohammad  Sakhnini Teacher – History/Humanities
 James  Brudbury Teacher – History/Humanities
 Samia  Bashir Teacher – Individuals & Societies
 Mariam  Zughbeih Teacher – World Religions
 Neeru  Aggarwal Teacher – Psychology
UPPER SCHOOL – English Department
 Khizra  Ahmad Teacher / Team Leader – English
 Roua  Al-Halawani Teacher – English
 Fergus  De Rooy Teacher – English
 Joshua Byrne Teacher – English
 Andrej  Klymchuk Teacher – English
 Colleen  Melanophy Teacher – English
 Neelum  Nadeem Teacher – English
 Krystyna  Polubinska Teacher – English
 M Faisal  Qureshi Teacher – English
UPPER SCHOOL – French Department
 Khaoula  Mathlouthi Teacher – French
UPPER SCHOOL – Maths Department
 Jillur  Hoque Teacher / Team Leader – Maths
 Dr Bouazza  Birbiad Teacher – Mathematics
 Anthony  Harwood Teacher – Mathematics
 Khansa Alsabah Teacher – Mathematics
 Amaan Ghumman Teacher – Mathematics
 Dr Eiman Almami Teacher – Mathematics
 Haifa Alanazi Maths Teaching Assistant
UPPER SCHOOL – Science Department
 Brotati  Veraitch Teacher / Team Leader – Science
 Hiba  Albuhaisi Teacher – Science
 Farida Shafi Teacher – Science
 Nisar Hayat Teacher – Science
 Elena Camino Teacher – Science
 Niclouse  Lopez Teacher – Science
 Akilandeswari  Selvaraj Teacher – Science
 Athya  Ansari Teacher – Science / Personal Project Leader
 Monir  El Moudden Teacher – Computer Science
 Sarah  Jameel Science Technician
 Kamal  Sachar Science Technician
UPPER SCHOOL – P.E. Department
 Karen  Mckenna Teacher – Physical Education – Girls (G4-G10)
 Helder  Soares Teacher – Physical Education – Boys
 Dina Soares Teacher – Physical Education – Girls
.
Close